- Hits: 594
ICPT-AP Requirements
Experimental
Materials and apparatus
- Solid Electrolyte: NafionTM NR212
- 2 Pumps for Hydrogen and Nitrogen. (T=100oC; flow rate= >30mL/min)
- Sensors
- 2 Temperature sensors 100oC
- 2 Flow rate sensors
- 2 Pressure sensors (1 bar)
- Hydrogen Peroxide H2O2
- Sulfric acid H2SO4
- Nafion solution Nafion™ D520CS Alcohol based 1000 EW at 5% weight
- Nessler’s reagent
- HDV-7C transistor potentiostat
- pH meter
- 7230G visible spectrophotometer
- The corundum tube reactor and heated reactor with circulating water were made locally.
- Modified acrylate adhesive
- Electrodes: We need the following metals for the synthesis of the electrodes: Samarium, Iron, Nickel, Copper, and Cerium.
Preparation of cathode and anode and assembly of the single cell
- Cathode
SmFe0.7Cu0.1Ni0.2 (SFCN)
Sm: m= n*M = 1*150.36 = 150.36 g
Fe: m= n*M = 0.7*55.845 = 39.1 g
Cu: m= n*M = 0.1*63.546 = 6.3546 g
Ni: m= n*M = 0.2*58.6934 = 11.73868 g
Total mass = 207.5 g
Metal |
Melting point |
%W |
Density (g.cm-3) |
Samarium |
1072 oC |
72.45 |
7.52 |
Iron |
1538 oC |
18.84 |
7.874 |
Copper |
1085 oC |
3.1 |
8.96 |
Nickel |
1455 oC |
5.66 |
8.902 |
Total volume for 100g mass of this alloy = 13.01 cm3
Ƥ = 100/13.01 = 7.69 g/cm3
Volume of the cathode (disc shape):
Radius = 6.5 cm; Height = 0.1 cm
V = π r2h = π*6.5*0.1 =13.273 cm3 = 13273 mm3
If h = 1 mm → V = 13273 mm3 = 13.273 cm3
M1 = Ƥ V = 7.69*13.273 = 102.06937 g
MSm = = 73.95 g
MFe = = 19.23 g
MCu = = 3.16 g
MNi = = 5.78 g
If h = 2 mm → V = 26546.46 mm3 = 26.54646 cm3
M2 = Ƥ V = 7.69*26.54646 = 204.1422774 g
→ M3 = M1*3 = 102.06937 g *3 = 306.20811 g
- Anode
Ni-Ce0.8Sm0.2
Ni: m= n*M = 1*58.6934 = 58.7 g
Ce: m= n*M = 0.8*140.116 = 112.1 g
Sm: m= n*M = 0.2*150.36 = 30.1 g
Total mass = 200.9 g
Metal |
Melting point |
%W |
Density (g.cm-3) |
Nickel |
1455 oC |
29.22 |
8.902 |
Cerium |
795 oC |
55.8 |
6.76 |
Samarium |
1072 oC |
15 |
7.52 |
Total volume for 100g mass of this alloy = 13.53 cm3
Ƥ = 100/14.2 = 7.391 g/cm3
Volume of the anode (disc shape):
Radius = 6.5 cm; Height = 0.1 cm
V = π r2h = π*6.5*0.1 = 13.273 cm3 = 13273 mm3
If h = 1 mm → V = 13273 mm3 = 13.273 cm3
M1 = Ƥ V = 7.391*13.273 = 98.100743 g
MNi = = 28.66482 g
MCe = = 54.74 g
MSm = = 14.715 g
If h = 2 mm → V = 26546.46 mm3 = 26.54646 cm3
→ M2 = M1*2 = 98.1 g *2 = 196.2 g
Procedure: